loga ue

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona opracowana przez Lokalną Grupę Działania - „Z Nami Warto” w ramach operacji, której celem jest wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR - LGD “Z Nami Warto”.


IMG 7359 KopiowanieDrugie Powiatowe Święto Smaków, które odbyło się w niedzielę 12 września, przyciągnęło do wrzesińskiego amfiteatru wielu smakoszy pysznego jedzenia. Były lokalne produkty z pyrą w roli głównej.
Pierwsza edycja festiwalu smaków i aromatów odbyła się dwa lata temu na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni. Gwiazdą tamtego wydarzenia był znany i lubiany Robert Makłowicz, którego kulinarne występy na scenie przyciągnęły wielu zaciekawionych mieszkańców powiatu.
Pozytywne opinie płynące od licznie zgromadzonych przy ZSTiO nie pozostawiały wątpliwości, że Powiatowe Święto Smaków należy powtórzyć. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Starostwo Powiatowe we współpracy z Lokalną Grupą Działania „Z Nami Warto”, wrzesińską mleczarnią oraz Browarem Fortuna powróciło z tą jakże smaczną i ciekawą imprezą, tym razem jednak w innej lokalizacji. W tym roku wszystkich poszukujących regionalnych produktów oraz pysznych, domowych potraw zaprosiliśmy do amfiteatru zlokalizowanego w Parku im. Dzieci Wrzesińskich. Gwiazdą tego dnia był kucharz, autor i prezenter programów o tematyce kulinarnej, znany z łamania tradycyjnych przepisów i wplatania w nie nuty nowoczesności – Karol Okrasa.

Podczas trzech występów na scenie ugotował dla publiczności zupę borowikową z owczym serem, borówką czerwoną, lanymi kluseczkami i aromatyzowaną oliwą, zapiekankę z duszonych żeberek w purée ziemniaczanym oraz łososia wędzonego sianem. Wszystkie potrawy były oczywiście inspirowane klasycznymi recepturami, ale przygotowane w nieco inny sposób. Ci najwytrwalsi, którym udało się zająć pierwsze miejsca pod sceną, mogli liczyć na skosztowanie małej porcji dania przygotowanego przez samego mistrza łamania przepisów. Podczas kilkugodzinnej imprezy, za niewielką opłatą, można było próbować specjałów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Na stoiskach nie mogło zabraknąć m.in. pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, szarych kluchów, sałatek czy ciast. 
W trakcie wydarzenia przeprowadzono także konkurs na najlepsze danie przygotowane z poznańskiej pyry. Członkinie KGW miały wiele pomysłów na podanie tego warzywa, jednak zadanie było bardziej stresujące ze względu na fakt, że potrawę kosztował i oceniał sam Karol Okrasa. Najlepsza okazała się baba ziemniaczana z sosem grzybowym przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach i to ono zajęło pierwsze miejsce. Na drugim miejscu znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich z Orzechowa, natomiast trzecie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Dolina Wrześnicy”.
Oprócz KGW na święcie smaków ze swoimi wyrobami pojawili się również lokalni producenci, którzy przywieźli sery, wędliny, pieczywo, oleje, miody i przetwory. Wśród licznych stoisk miejsce znalazła również strefa live cooking, a dochodzące z niej smakowite zapachy przyciągały wielu obserwatorów, którzy uważnie śledzili każdy krok kucharzy, a na koniec mogli posmakować wyczarowanych dań. Tego dnia w amfiteatrze można było również bez problemu wypatrzeć stoisko powiatu wrzesińskiego, w którym czekała pielęgniarka wykonująca pomiary ciśnienia i poziomu cukru we krwi oraz testy na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Chętnych do przebadania nie brakowało.
Pomysłodawca Powiatowego Święta Smaków wicestarosta wrzesiński Waldemar Grzegorek nie ukrywa zadowolenia, że wydarzenie promujące lokalne i regionalne produkty oraz potrawy ponownie przyciągnęło wielu smakoszy. Ma nadzieję, że kolejna edycja również będzie cieszyła się dużą frekwencją zarówno wystawców, jak i odwiedzających.
Autor: Klaudia Cicha

Początek strony