loga ue

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona opracowana przez Lokalną Grupę Działania - „Z Nami Warto” w ramach operacji, której celem jest wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR - LGD “Z Nami Warto”.

loga ue


W dniu 14 października br. w Klęce odbyły się ostatnie z cyklu warsztaty specjalistyczne pn. „Warsztaty serowarskie” w ramach projektu współpracy pt. „Moda na lokalne smaki”. W spotkaniach zorganizowanych w miejscowości: Kaczanowo, Pietrzyków, Kokoszki, Budziłowo, Stęgosz, Lipie oraz Klęka – obszar działania LGD wzięło udział 86 osób.

 

Podczas warsztatów praktycznych prowadzonych przez Panią Jolantę Mielke z Ługów (Stara Wiśniewka powiat złotowski), prowadzącą rodzinną Fermę Serków z Ługowa #SerkizŁugów uczestnicy odkrywali tajniki wyrobów z mleka. Bazą do smacznych produktów wytwarzanych podczas warsztatów, było lokalne mleko „prosto od krowy”. Uczestnicy pod bacznym okiem Pani Jolanty i jej męża przygotowywali samodzielnie: masło, twaróg z ulubionymi dodatkami m.in. z pieprzem, papryką, cebulą, czosnkiem, tymiankiem, bazylią, kozieradką, pietruszką, żurawiną, orzechami itp. Pani Jolanta zarażała uczestników warsztatów swoją pasją do tego co robi, wspominała swoje początki i wręcz ręczną (rzemieślniczą) pracę wytwarzania pierwszych regionalnych produktów. Dzieliła się nie tylko zdobytym doświadczeniem, lecz także swoimi wyrobami m.in. jogurtem, kefirem, czterema gatunkami masła, bogatym wachlarzem serów m.in. serem białym tzw. twarogowym, serem typu korcińskiego białym i pleśniowym, serem typu żuławskiego, halloumi, serem szwajcarskim i typu gouda. Prawdziwym hitem były krówki oparte na domowej recepturze Pani Jolanty z kokosem, makiem, żurawiną i orzechami w zalewie rumowej. Biorący udział w warsztatach opuszczali je z rumieńcami na twarzy i głową pełną pomysłów na przyszłość. O smaczny poczęstunek podczas warsztatów zadbały Koła Gospodyń Wiejskich – za co składamy serdeczne podziękowania

Początek strony